Rotary shaft seal OA-6X14X6-NBR
Part number : OA-6X14X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-6X14X6-NBR  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 14 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ6-10-6 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ6-10-6
Rotary shaft seal - OA-6X14X6-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-6X14X6-FPM
Spur gear - 1-15-X GEN
SPUR GEAR 1-15-X
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    14  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    1  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)