Rotary shaft seal OA-60X75X10-NBR
Part number : OA-60X75X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-60X75X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-35X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-35X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 61911-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61911-2RS
Lock washer - MB05 GEN
LOCK WASHER MB05
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    29  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)