Rotary shaft seal OA-55X90X13-NBR
Part number : OA-55X90X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X90X13-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP6050-P20 GEN
PAP BUSH PAP6050-P20
Rotary shaft seal - OAS-35X72X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X12-FPM
Tapered roller bearing - 32207-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32207-TIMKEN
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • WEIGHT
    60  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)