Rotary shaft seal OA-43X62X10-NBR
Part number : OA-43X62X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-43X62X10-NBR  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS2542 GEN
THRUST WASHER AS2542
Rotary shaft seal - BC-40X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-40X62X10-NBR
wheel bearing - PW34580024CS-PFI PFI
WHEEL BEARING PW34580024CS-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    26  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)