Rotary shaft seal OA-40X56X9-NBR
Part number : OA-40X56X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X56X9-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-5.50 GEN
BALL BA-5.50
Rotary shaft seal - OAS-34X54X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-34X54X7-NBR
Tapered roller bearing - 639068-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 639068-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)