Rotary shaft seal OA-32X50X10-FPM
Part number : OA-32X50X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-32X50X10-FPM  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6301-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6301-SKF
Ball - BA-6.35-INOX-AISI420 GEN
BALL BA-6.35-INOX-AISI420
Rotary shaft seal - OAS-40X58X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X58X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)