Rotary shaft seal OA-16X24X7-NBR-NAK
Part number : OA-16X24X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-16X24X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)