Rotary shaft seal OA-138X160X15-NBR
Part number : OA-138X160X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-138X160X15-NBR  has an inner diameter of 138 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-140X160X15-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-140X160X15-NBR
Tapered roller bearing - 30218-J2-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30218-J2-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    138  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    142  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)