Rotary shaft seal CD-100X110X5-NBR
Part number : CD-100X110X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-100X110X5-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BD-100X110X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-100X110X4-NBR
Replacement insert - ES205-G2-SNR SNR
REPLACEMENT INSERT ES205-G2-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)