Rotary shaft seal BC-68X92X12-NBR
Part number : BC-68X92X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-68X92X12-NBR  has an inner diameter of 68 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-54X73X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-54X73X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    68  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • WEIGHT
    55  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)