Rotary shaft seal BC-60X82X12-NBR-NAK
Part number : BC-60X82X12-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-60X82X12-NBR-NAK  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 82 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Shipped today. order within
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82  MM
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)