Rotary shaft seal BB-20X32X7-MVQ
Part number : BB-20X32X7-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-20X32X7-MVQ  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 7 mm. It is made of MVQ.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - BB-20X32X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-20X32X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    BB
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)