Rotary shaft seal BB-16X52X7-NBR
Part number : BB-16X52X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-16X52X7-NBR  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 7205-B GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 7205-B
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-18-22 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-18-22
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)