Rotary shaft seal BB-120X150X13-NBR
Part number : BB-120X150X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-120X150X13-NBR  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 150 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    150  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)