Rotary shaft seal ASP-45X55X7-NBR
Part number : ASP-45X55X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-45X55X7-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-45X55X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X55X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6208 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208
Oil filled plain bronze bush - BNZ50-60-50 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ50-60-50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)