Rotary shaft seal ASP-30X72X8-NBR
Part number : ASP-30X72X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-30X72X8-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
Self aligning ball bearing - 2306-ZEN ZEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 2306-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    84  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)