Piston seal TP1-41.270X57.150X19.050-NBR90
Part number : TP1-41.270X57.150X19.050-NBR90
GEN
Description
The TP1-41.270X57.150X19.050-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 41.27 mm, the internal diameter of the cylinder body 57.15 mm and the thickness available at the base of the groove 19.05 mm. It is manufactured in  NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
  • INSIDE DIAMETER
    41.27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57.15  MM
  • THICKNESS
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description