Piston seal TP1-11X20X13.50-NBR90
Part number : TP1-11X20X13.50-NBR90
GEN
Description
The TP1-11X20X13.50-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 11 mm, the internal diameter of the cylinder body 20 mm and the thickness available at the base of the groove 13.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2Z-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-12 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    11  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    13.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description