O-Ring seal OR-76X1.50-NBR70
Part number : OR-76X1.50-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-76X1.50-NBR70 has an inner diameter of 76 mm and a thickness of 1.5 mm. It is made of NBR.
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61805-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 61805-ZZ
O-Ring seal - OR-80X1.5-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-80X1.5-NBR70
Oil filled plain bronze bush - BMG02-05-03 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMG02-05-03
  • INSIDE DIAMETER
    76  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    79  MM
  • THICKNESS
    1.5  MM
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    0.52  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]