O-Ring seal OR-66X2.20-NBR70
Part number : OR-66X2.20-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-66X2.20-NBR70 has an inner diameter of 66 mm and a thickness of 2.2 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TSF - TSF005 GEN
ROD END TSF TSF005
PAP bush - PAP1425-P10 GEN
PAP BUSH PAP1425-P10
O-Ring seal - OR-66X2.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-66X2.50-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    66  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70.4  MM
  • THICKNESS
    2.2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    0.98  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]