O-Ring seal OR-44X8-NBR70
Part number : OR-44X8-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-44X8-NBR70 has an inner diameter of 44 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-42X8-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-42X8-NBR70
Yoke type track roller - LR207NPP GEN
YOKE TYPE TRACK ROLLER LR207NPP
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    9.85  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]