O-Ring seal OR-3X1.20-FPM80
Part number : OR-3X1.20-FPM80
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-3X1.20-FPM80 has an inner diameter of 3 mm and a thickness of 1.2 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 696-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 696-ZZ
PAP bush - PAP2525-P10 GEN
PAP BUSH PAP2525-P10
O-Ring seal - OR-4X1.10-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-4X1.10-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    3  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    5.4  MM
  • THICKNESS
    1.2  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    1  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]