O-Ring seal OR-38X4-NBR90
Part number : OR-38X4-NBR90
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-38X4-NBR90 has an inner diameter of 38 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2Z-SKF
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
O-Ring seal - OR-38X3.5-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-38X3.5-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    46  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1.99  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]