O-Ring seal OR-37X5-NBR70
Part number : OR-37X5-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-37X5-NBR70 has an inner diameter of 37 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK3020 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK3020
PAP bush - PAP1615-P10 GEN
PAP BUSH PAP1615-P10
O-Ring seal - OR-36X5-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-36X5-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    3.11  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]