O-Ring seal OR-34X3.50-FPM80
Part number : OR-34X3.50-FPM80
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-34X3.50-FPM80 has an inner diameter of 34 mm and a thickness of 3.5 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30207 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30207
External circlip - CIRCLIP-EXT-16 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-16
O-Ring seal - OR-34X4-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-34X4-FPM80
  • INSIDE DIAMETER
    34  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    41  MM
  • THICKNESS
    3.5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    2.15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]