O-Ring seal OR-265X5-NBR80
Part number : OR-265X5-NBR80
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-265X5-NBR80 has an inner diameter of 265 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30226 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30226
O-Ring seal - OR-6X2-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-6X2-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    265  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    275  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    19.99  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]