O-Ring seal OR-234X3-NBR70
Part number : OR-234X3-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-234X3-NBR70 has an inner diameter of 234 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  44 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Thrust washer - LS2035 GEN
THRUST WASHER LS2035
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    234  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    240  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]