O-Ring seal OR-22X2.15-NBR70
Part number : OR-22X2.15-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-22X2.15-NBR70 has an inner diameter of 22 mm and a thickness of 2.15 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - MR105-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING MR105-2RS
O-Ring seal - OR-22X2.30-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-22X2.30-NBR70
  • OUTSIDE DIAMETER
    26.3  MM
  • THICKNESS
    2.15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    0.33  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]