O-Ring seal OR-21.50X2-NBR90
Part number : OR-21.50X2-NBR90
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-21.50X2-NBR90 has an inner diameter of 21.5 mm and a thickness of 2 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-17.17X1.78-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-17.17X1.78-NBR90
Ball - BA-7-INOX GEN
BALL BA-7-INOX
7 7
Threadlocker - FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE
  • INSIDE DIAMETER
    21.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25.5  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    0.28  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]