The O-ring Seal with the reference OR-20X0.40-NBR70 has an inner diameter of 20 mm and a thickness of 0.4 mm. It is made of NBR.
How to read the reference of an O-ring?
Example:
OR-40X3-NBR90
Where
OR = product type (O-ring or O-ring seal)
40X3 = inside diameter X thickness
NBR = matter
90 = shore hardness
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
from -30°C to +120°C FPM = Viton = Fluorinated Rubber
from -20°C to +200°C MVQ = Silicone rubber
from -50°C to +210°C FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
from -20°C to +200°C FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
from -40°C to +150°C FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]