O-Ring seal OR-18X1.50-EPDM70
Part number : OR-18X1.50-EPDM70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-18X1.50-EPDM70 has an inner diameter of 18 mm and a thickness of 1.5 mm. It is made of EPDM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6304 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304
O-Ring seal - OR-18X2-EPDM70 GEN
O-RING SEAL OR-18X2-EPDM70
E-clip - E-CLIP-6 GEN
E-CLIP E-CLIP-6
6 6
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    21  MM
  • THICKNESS
    1.5  MM
  • MATERIAL
    EPDM
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    0.12  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]