O-Ring seal OR-137X7-NBR70
Part number : OR-137X7-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-137X7-NBR70 has an inner diameter of 137 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-SKF
Bearing inner race - IR45-52-40 GEN
BEARING INNER RACE IR45-52-40
O-Ring seal - OR-127X7-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-127X7-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    137  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    151  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    20.89  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]