O-Ring seal OR-125X3.55-NBR80
Part number : OR-125X3.55-NBR80
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-125X3.55-NBR80 has an inner diameter of 125 mm and a thickness of 3.55 mm. It is made of NBR.
  44 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Anti-vibration mount MF - MF10040-16 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MF MF10040-16
Hydraulic seal - UTS-107X115X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTS-107X115X8-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    125  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    132.1  MM
  • THICKNESS
    3.55  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    4.8  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]