O-Ring seal OR-10X3.50-EPDM70
Part number : OR-10X3.50-EPDM70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-10X3.50-EPDM70 has an inner diameter of 10 mm and a thickness of 3.5 mm. It is made of EPDM.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-4-INOX GEN
BALL BA-4-INOX
4 4
O-Ring seal - OR-10X3.50-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-10X3.50-FPM80
Deep groove ball bearing - R8-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING R8-2RS-ZEN
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    17  MM
  • THICKNESS
    3.5  MM
  • MATERIAL
    EPDM
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    0.47  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]