Hydraulic seal US-7X12X5-PU94
Part number : US-7X12X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-7X12X5-PU94  has an inner diameter of 7 mm, an outer diameter of 12 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  2 parts in stock (1 day ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-22-22 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-22-22
Self aligning ball bearing - 1208-K GEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 1208-K
Hydraulic seal - US-7X12X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-7X12X6-PU94
  • OUTSIDE DIAMETER
    12  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C