Hydraulic seal US-27X40X11.20-PU94
Part number : US-27X40X11.20-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-27X40X11.20-PU94  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 11.2 mm. It is made of PU.
  3 parts in stock (4 days ago )
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    11.2  MM
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    10  G
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C