Hydraulic seal US-125X150X12-PU94
Part number : US-125X150X12-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-125X150X12-PU94  has an inner diameter of 125 mm, an outer diameter of 150 mm and a thickness of 12 mm. It is made of PU.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust roller bearing - K81216-TN GEN
THRUST ROLLER BEARING K81216-TN
O-Ring seal - OR-95X5.30-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-95X5.30-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    125  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    150  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    61  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What is a hydraulic seal?
How to read the reference of a hydraulic seal?
Example:
US-40X50x7-PU94
Where
US = Form of the hydraulic seal
40X50x7 = inside diameter X outside diameter X thickness
PU = material
94 = Shore hardness
Shore hardness is a scale of material hardness. The higher the number, the harder the material.
How to read the prefixes (informs the shape of the joint) of a hydraulic seal?
US = U-shaped groove, where the 2 lips are similar
UP = U-shaped groove, where the inner lip is longer
UT = "U" groove, where the outer lip is longer
UTL = Throat "U", where the outer lip is longer, with secondary lip on the inside.
UB = Solid seal.
UC = Similar to US, with an O-ring inserted into the throat.
How to read the suffixes of a hydraulic seal? (type of rubber)
FOR OILS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C