Hydraulic seal UBI-50X60X10.500-NBR90
Part number : UBI-50X60X10.500-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UBI-50X60X10.500-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10.5 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM12 GEN
LOCK NUT KM12
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Wiper seal - RIA-50X60X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-50X60X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UBI
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
What is a hydraulic seal?
How to read the reference of a hydraulic seal?
Example:
US-40X50x7-PU94
Where
US = Form of the hydraulic seal
40X50x7 = inside diameter X outside diameter X thickness
PU = material
94 = Shore hardness
Shore hardness is a scale of material hardness. The higher the number, the harder the material.
How to read the prefixes (informs the shape of the joint) of a hydraulic seal?
US = U-shaped groove, where the 2 lips are similar
UP = U-shaped groove, where the inner lip is longer
UT = "U" groove, where the outer lip is longer
UTL = Throat "U", where the outer lip is longer, with secondary lip on the inside.
UB = Solid seal.
UC = Similar to US, with an O-ring inserted into the throat.
How to read the suffixes of a hydraulic seal? (type of rubber)
FOR OILS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C