Raw edge cogged v-belt XPZ937-DUNLOP
Part number : XPZ937-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ937-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 899 mm internal length, a 950 mm external length, and a 937 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - XPZ937-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPZ937-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    937  MM
  • INSIDE LENGTH
    899  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    950  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.5  MM
  • PITCH LENGTH
    937  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    77  G
Description