Raw edge cogged v-belt XPZ1487-OPTIBELT
Part number : XPZ1487-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ1487-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1449 mm internal length, a 1500 mm external length, and a 1487 mm primitive length.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BB-68X78X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-68X78X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1487  MM
  • INSIDE LENGTH
    1449  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    103  G
Description