Raw edge cogged v-belt AVX13X975-TM-OPTIBELT
Part number : AVX13X975-TM-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X975-TM-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 925 mm internal length, a 975 mm external length, and a mm primitive length.
  1 parts in stock (2 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-10X20X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-10X20X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH (IN)
    38.4  IN
  • INSIDE LENGTH
    925  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    975  MM
  • PITCH LENGTH
    1005  MM
  • BELT RANGE
    TRUCK POWER MARATHON
  • WEIGHT
    106  G
OEM references
  • MERCEDES BENZ
Description