Raw edge cogged v-belt AVX10X975
Part number : AVX10X975
GEN
Description
The AVX10X975 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 925 mm internal length, a 975 mm external length, and a mm primitive length.
  3 parts in stock (15 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-75 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-75
V-Belt Wrapped - SPZ962 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ962
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    38.4  IN
  • INSIDE LENGTH
    925  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    975  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    997  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    73  G
Description