Yoke type track roller NUTR40-A-INA
Part number : NUTR40-A-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as NUTR40-A-INA INA, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 32 mm.
  6 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-55X3-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-55X3-NBR90
Lock washer - MB20 GEN
LOCK WASHER MB20
Cam follower - CF24-VB-IKO IKO
CAM FOLLOWER CF24-VB-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    32  MM
  • WEIGHT
    838  G
  • DYNAMIC LOAD
    57  KN
  • STATIC LOAD
    80  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description