Rod end GE GE140-ES-SKF
Part number : GE140-ES-SKF
SKF
Description
The Rod End Ge known as GE140-ES-SKF SKF has an inside diameter of 140 mm, an outside diameter of 210 mm and a thickness of 70 mm.
  • THICKNESS
    70  MM
  • WEIGHT
    10800  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    1080  KN
  • STATIC LOAD
    5400  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description