Needle roller bearing NKX40-Z-ZEN
Part number : NKX40-Z-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKX40-Z-ZEN ZEN, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 32 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6012-2RS1-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6012-2RS1-C3-SKF
Housed bearing - 2 bolts - UCP206 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206
Lock nut - KMFE8-SKF SKF
LOCK NUT KMFE8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    32  MM
  • LIMITING SPEED
    3900  RPM
  • WEIGHT
    220  G
  • DYNAMIC LOAD
    28.025  KN
  • STATIC LOAD
    44.65  KN
  • PACKAGING
    1
Description