Needle roller bearing NKI50-25-ZEN
Part number : NKI50-25-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKI50-25-ZEN ZEN, has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 25 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS5578 GEN
THRUST WASHER AS5578
Replacement insert - SA208 GEN
REPLACEMENT INSERT SA208
Needle roller bearing - NKI45-25-ZEN ZEN
NEEDLE ROLLER BEARING NKI45-25-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • LIMITING SPEED
    8400  RPM
  • WEIGHT
    268  G
  • DYNAMIC LOAD
    43.225  KN
  • STATIC LOAD
    77.9  KN
  • PACKAGING
    1
Description