Needle roller bearing NK15-12-NKE
Part number : NK15-12-NKE
NKE
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK15-12-NKE NKE, has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 23 mm and a thickness of 12 mm.
  15 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller bearing - NK1512 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1512
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    23  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • LIMITING SPEED
    21000  RPM
  • WEIGHT
    20  G
  • DYNAMIC LOAD
    10  KN
  • STATIC LOAD
    11  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description