Needle roller bearing NAO20-35-17
Part number : NAO20-35-17
GEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NAO20-35-17 Generic, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 17 mm.
  11 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Needle roller bearing - NAF203517-IKO IKO
NEEDLE ROLLER BEARING NAF203517-IKO
Rotary shaft seal - OAS-23X45X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-23X45X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    17100  RPM
  • WEIGHT
    74  G
  • PACKAGING
    1
Description