Needle roller and cage assemblies K40X45X27-NTN
Part number : K40X45X27-NTN
NTN
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K40X45X27-NTN NTN, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 27 mm.
  8 to 10 days (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Needle roller and cage assemblies - K40X45X27-B-0-7-INA INA
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K40X45X27-B-0-7-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    27  MM
  • LIMITING SPEED
    12000  RPM
  • WEIGHT
    44  G
  • DYNAMIC LOAD
    33.5  KN
  • STATIC LOAD
    72.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description