Needle roller and cage assemblies K40X45X17-INA
Part number : K40X45X17-INA
INA
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K40X45X17-INA INA, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 17 mm.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-100X2.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-100X2.50-NBR70
Bearing inner race - IR45-50-35-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR45-50-35-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    30.6  G
  • DYNAMIC LOAD
    21.4  KN
  • STATIC LOAD
    41.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description